Ось і розпочався ваш перший візит до Харкова. Найімовірніше, ви приїхали поїздом і вже встигли ознайомитися з Південним вокзалом і Привокзальною площею. Продовжимо знайомство з містом.
Одразу ж після вокзалу рекомендую відвідати центр міста – площу Свободи. Як туди дістатися? Звичайно, якщо Ви обмежені в часі, то краще скористатися послугами .
Якщо часу у вас достатньо – спустіться у метро. Саме під площею Свободи знаходиться пересадковий вузол станцій метрополітену "Університет" (1984 р.) Салтівської лінії та "Держпром" (1995 р.) Олексіївської лінії.
Площа Свободи
Це головна визначна пам'ятка Харкова, унікальний архітектурний ансамбль якої відомий далеко за межами України.
Одна з найбільших площ світу – займає територію майже 12 га. Має неординарну форму – схожа на колбу! Складається із прямокутної частини, що виходить на вулицю Сумську, та круглої частини, сполученої з проспектом Леніна. Площа вражає своїми розмірами: довжина площі - 750 метрів, ширина прямокутної частини - 130 метрів, діаметр кола - 350 метрів. Перепад висот від найвищої точки на вулиці Сумській до нижчої точки - у Держпрому понад 11 метрів.
На прямокутній частині площі з північного боку розташований готель "Харків". На східній стороні - будівля Харківської обласної державної адміністрації та обласної ради. По південній стороні площі - бічний фасад Палацу дитячої та юнацької творчості та міський сад ім. Т.Шевченка.
На круглій частині площі розташовані три грандіозні будівлі: Держпром, два корпуси Харківського національного університету ім. В. Каразіна. У центрі круглої частини – розбитий сквер.
Незважаючи на те, що архітектурний стиль у будівель різний, вони складають єдиний неповторний цілісний ансамбль.
Прямокутна частина площі служить головним міським форумом та улюбленим місцем відпочинку - тут проводяться масові гуляння, святкові заходи, ярмарки, мітинги, концерти.
А тепер докладніше про три найбільш величні будівлі з архітектурного комплексу площі Свободи.
Будинок державної промисловості – Держпром. Це найвидатніша і просто грандіозна будівля на площі. Його величезний і величний силует добре видно з вулиці Сумської, проспекту Леніна, вулиці Трінклера та навіть з боку Південного вокзалу.
Будинок вражає своїми розмірами та конструкцією - 4500 віконних отворів, 17 га площі скління. На будівництво було витрачено 1315 вагонів цементу, 3700 вагонів каменю, 365 тисяч пудів заліза. Побудовано лише за три роки – протягом 1925-1928 років.
Неможливо повірити, що спочатку для земляних робіт використовувалися виключно лопати, ломи та кирки. Ґрунт вивозили на конях. Та й інші роботи виконувалися вручну – кувалдами дробили граніт на щебінь, лопатами готували бетонну суміш, на конях вивозили ґрунт. Проте вдалося спорудити настільки надійну будівлю, що навіть коли під час ВВВ німецькі окупанти намагалися її підірвати та спалити, їм це зробити не вдалося. Монолітні конструкції будівлі витримали, постраждали лише шибки, віконні рами, системи комунікацій.
Держпром — пам'ятка радянського конструктивізму, одне з найкращих надбань світової архітектури ХХ століття.
Будинок проектних та будівельних організацій, нині Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. Після спорудження Держпрому у 1928 році, який став початком формування архітектурного ансамблю з трьох сторін навколо круглої частини площі, у 1932 р. було зведено Будинок проектних та будівельних організацій (тепер головний корпус Харківського національного університету ім. В. Каразіна). Будівля була збудована у стилі конструктивізму з монолітного залізобетону, 14 поверхів, висота 68 метрів, корисна площа – 50 тис. квадратних метрів.
Так як при будівництві були використані дерев'яні перекриття, споруда суттєво постраждала у роки ВВВ. Тож у 1953—1963 роках було капітально перебудовано. В результаті цієї реконструкції будівля повністю втратила колишню конструктивістську стилістику і набула рис популярного тоді стилю - сталінського ампіру. Було добудовано крила, влаштовано переходи між ними та баштовою частиною, закрито двір з боку саду ім. Т. Шевченка. Збудовано нову актову залу. Будівлю облицьовували керамічною плиткою. Хоча висота будівлі зменшилась до 66 метрів, корисна площа збільшилася до 60 тисяч квадратних метрів. У 1990-х роках над парадним входом до будівлі було прибудовано великий портик.
Продовжимо прогулянку – пройдемо пішки вулицею Сумською? Щоб досягти нашого наступного знаменного місця, багато часу не потрібно.
Фонтан «Дзеркальний струмінь»
Фонтан «Дзеркальний струмінь» (первісна назва – Пам'ятник Перемоги) – один із відомих символів Харкова, його візитна картка. Будова альтанки та фонтан знаходяться під захистом ЮНЕСКО. Розташований він у центрі міста у сквері Перемоги на вулиці Сумській. Був збудований у 1947 році на честь перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні.
Фонтан є оригінальною білою альтанкою у східному стилі, з-під якої витікає полотно води. Навколо фонтану розбито гарний сквер. Поруч розташований мальовничий ставок. Композицію завершують яскраві квіткові клумби.
«Дзеркальний струмінь» для харків'ян – улюблене місце відпочинку, а також місце ділових зустрічей та побачень. До того ж, фонтан є улюбленим місцем для весільних фотосесій.
Після реконструкції фонтану по периметру та всередині альтанки було встановлено 135 прожекторів. А в басейні позаду альтанки-бесідки розташовано більше сотні форсунок, дві установки штучного туману та система регулювання, що створює унікальні водні фігури. Тепер у темний час доби «Дзеркальна Струя» є чарівним видовищем. Кажуть, що загадані вночі під куполом альтанки бажання обов'язково збуваються!
Адреса фонтану: м. Харків, вул. Сумська, 25/27. Координати: 49°59'55.32''N, 36°14'3.48''E.
Очевидно, що доїхати до нього з будь-якої точки міста можна таксі. Наш сайт допоможе вам вибрати найкраще таксі Харкова (до речі, якщо вас цікавлять вантажоперевезення по Україні або евакуатори у всіх містах, тоді наш сайт допоможе вам вибрати хороший варіант).
Якщо ви знаходитесь недалеко від станції метро, то можете ним скористатися – виходьте на станції «Історичний музей» або на станції «Університет». Вам потрібно лише 5 хвилин, щоб потім пішки дійти до «Дзеркального струменя».
Оскільки фонтан знаходиться в самому центрі Харкова, можна до нього доїхати автобусами, які прямують маршрутами No 20е, 78е, 88е, 119е, 202е і 217е. Зупинка, на якій треба зійти – «Оперний театр імені Миколи Лисенка».
Сподіваємося, що ви отримаєте багато задоволення від знайомства з одним із символів Харкова, який розтиражований на листівках, сувенірах, магнітиках, логотипах місцевих фірм. Фонтан насправді дуже гарний!
До наступного знаменного місця Харкова також можна дійти пішки вулицею Сумською. Тільки прогулянка займе деякий час. Але це того варте – повірте мені.
Площа Конституції
Це найдавніша площа Харкова. Датою її заснування вважається 1659. І хоча вона має такий солідний вік, вона виглядає просто чудово. Розміри: 550 метрів на 45-120 метрів. Під площею Конституції, як і під площею Свободи, знаходяться одразу дві станції метрополітену – «Історичний музей» та «Радянська». Отже, доїхати сюди досить просто не лише таксі.
На площі у 2012 році встановлено дуже гарну пам'ятку української незалежності. Для туристів площа також цікава історичним архітектурним ансамблем. Хоча будівлі, що знаходяться на площі, виконані в різних стилях, вони в цілому складають гармонійну картину.
Найстаріша будівля – кафе «Східні солодощі». У будівлі старого ломбарду знаходиться Історичний музей – найбільший музей України. Далі найпримітніші споруди:
- будівля Міськради (колишня Міська дума);
- Братський будинок Успенського собору;
- Автотранспортний технікум (колишній Земельний банк);
- Театр ляльок (колишній Волзько-Камський банк);
- будівля Ощадбанку (колишній Петербурзький міжнародний банк);
- Будинок Техніки (колишній Московський купецький банк).
Всі ці чудові пам'ятки минулої епохи надають площі неповторного історичного шарму Харкову.
Звичайно, дуже шкода, що деякі архітектурні пам'ятки були зруйновані, зокрема під час ВВВ. Так, наприклад, вже немає прекрасної будівлі Дворянського зібрання та Миколаївського храму.
Ну ось і закінчився ваш перший візит до нашого міста. Сподіваюся, що ви задоволенням прогулялися запропонованим маршрутом. Отже, відчули на собі магію цього міста. Приїжджайте ще – Харкову є що показати і чим зачарувати гостей міста.
Ми маємо прохання до вас. Якщо ви для своєї подорожі знайшли службу таксі і скористалися її послугами - напишіть свій відгук на нашому сайті . Наші відвідувачі будуть вам вдячні.