Україна

Uber - таксі нового покоління: російський досвід

Що таке Uber

Uber - це міжнародна компанія, створена в Сан-Франциско (США) у 2009 році. Uber надає сервіс з пошуку, виклику та оплати послуг приватних водіїв або таксі з використанням мобільного додатку для Android чи iOS. Вперше сервіс був запущений у Сан-Франциско у липні 2010 року, а сьогодні Uber працює вже більш ніж у 300 містах у 67 країнах світу, у тому числі у шести містах Росії та столиці Республіки Білорусь, місті Мінську.

Uber - мобільний додаток для замовлення таксі

За допомогою безкоштовної програми Uber клієнт здійснює замовлення автомобіля з водієм і може відстежувати його переміщення до вказаної точки. Система автоматично вибирає найближчого до місця замовлення водія, що скорочує час подачі машини до кількох хвилин та знижує до мінімуму холостий пробіг автомобіля. Оплата завжди здійснюється за безготівковим розрахунком, за допомогою прив'язаної до облікового запису користувача банківської картки.

Вартість поїздки складається з 3 складових: фіксованої суми за подачу машини, плати за кожний кілометр пробігу та плати за кожну хвилину користування автомобілем. Комісія сервісу складає 20% від загальної вартості замовлення, але Uber може заохочувати водіїв за допомогою спеціальної системи мотивації, а ці бонуси можуть навіть перевищувати розмір комісії.

Uber позиціонує себе як високотехнологічна IT-компанія, а концепція сервісу полягає в тому, щоб пов'язувати між собою пасажирів, яким потрібна поїздка, і вільних водіїв. До цього моменту компанія не показує операційний прибуток у більшості міст присутності, розвиваючись коштом інвесторів, які продовжують вкладати гроші в Uber. У грудні 2015 року компанія перейшла до нового етапу залучення інвестицій та оцінка її капіталізації тепер сягає неймовірних 65 мільярдів доларів.

Сервіси Uber покривають собою практично всі сегменти ринку міських автомобільних перевезень - від преміального UberBlack (з якого і починалася історія компанії) до унікального UberPool, що є різновидом маршрутного таксі. При цьому компанія Uber не має власного автомобільного парку: як правило, водії використовують власні автомобілі, рідше - машини таксопарків або партнерів.

Стрімкий розвиток Uber по всьому світу часто стикається з протидією з боку місцевих таксистів та органів державної влади. Об'єднання перевізників не люблять Uber за зростання конкуренції, що призвело до зниження цін на послуги таксі і втрати багатьма гравцями істотної частки ринку на користь онлайн-сервісу. Претензії з боку розвинених країн зазвичай зводяться до водіїв UberPop, які працюють без необхідної за законодавством (і дуже дорогої) ліцензії та письмового договору з компанією.

У Німеччині суд заборонив діяльність UberPop, погрожуючи компанії штрафом 250 000 євро за кожну поїздку, якщо вона порушить цю заборону. У Франції суд оштрафував компанію Uber на 150 тисяч євро також за сервіс UberPop. (джерело новини). У низці країн (наприклад, в Іспанії) діяльність Uber повністю заборонена відповідними судовими рішеннями.

Запуск Uber у Росії

У грудні 2013 року компанія Uber офіційно прийшла до Росії із запуском преміального сервісу UberBlack на вулицях Москви, у липні 2014-го він з'явився і в Санкт-Петербурзі. Бюджетний UberX з'явився у російській столиці у вересні 2014 року, а в Петербурзі – на два місяці пізніше. В даний момент Uber також представлений в Казані, Новосибірську, Єкатеринбурзі та Ростові-на-Дону, однак інших продуктів, крім UberX і UberBlack в Росії немає.

Компанія вже анонсувала плани щодо запуску сервісів Uber у всіх містах-мільйонниках Російської Федерації в 2016 році. Зазначимо, що кожного разу поява Uber у новому місті супроводжується вражаючою акцією – так, на початку грудня 2015 року весь вікенд поїздки на UberX у Ростові-на-Дону були абсолютно безкоштовні для пасажирів! Не забуває компанія і про соціальну відповідальність - добре запам'яталася акція в Санкт-Петербурзі безкоштовними поїздками в Пулково після авіакатастрофи в небі над Синаєм.

Цільова аудиторія Uber у Росії – молоді, успішні люди, які вміють рахувати гроші та знають, що таке якісний сервіс. Компанія всіляко прагне підвищити їхню лояльність, у тому числі за допомогою проведення спеціальних акцій, які важко уявити у виконанні інших онлайн-сервісів. Наприклад, водії Uber доставляли на запит морозиво в 144 містах світу, включаючи Москву.

Періодично Uber роздає промокоди на поїздки, розігрує квитки на концерти, а перед футбольними матчами дарує фірмові футболки та сувеніри з клубною символікою. Нещодавно в Москві і Санкт-Петербурзі Uber провів спільну акцію з відомим автовиробником, здійснюючи частину поїздок в UberX на новеньких кросоверах преміум-класу, а в якості подарунка пасажир отримував ефектне дизайнерське поло.

Переваги Uber для пасажирів

  • Після встановлення програми та реєстрації нового користувача ви зможете замовити машину простим натисканням кнопки в кожному з міст присутності Uber, у тому числі за кордоном, не знаючи іноземних мов;
  • Попередньо ви зможете подивитися, де знаходяться найближчі автомобілі, та дізнатися орієнтовний час подачі машини;
  • Після замовлення отримаєте повну інформацію про водія (ім'я, фото, контактний телефон) та автомобіль (номер, марка);
  • Прямо з програми ви можете надіслати посилання на свій маршрут друзям або родичам, які зможуть відстежувати його онлайн;
  • Оплата послуг Uber відбувається лише за безготівковим розрахунком за допомогою прив'язаної картки. Вам не потрібно мати при собі готівку та шукати розмін;
  • У Uber прозорі тарифи для кожного міста, які завжди доступні на сайті компанії;
  • Наявність системи рейтингів водіїв, яка суттєво підвищує якість обслуговування пасажирів, адже за низькі оцінки водій може бути відключений від системи. Ви ставитимете оцінку після кожної поїздки;
  • Можливість звернення до локальної служби клієнтської підтримки. У разі виникнення будь-яких питань щодо поїздки (забули речі, невірна вартість, проблеми з водієм) ви завжди можете залишити коментар до поїздки.

Як працює Uber для водіїв

У Росії Uber, на відміну від Gett та «Яндекс.Таксі», працює виключно з приватними водіями, які можуть підключитися до системи як безпосередньо за договором, так і через партнерів (фінансові розрахунки компанія проводить із юридичними особами або індивідуальними підприємцями). Водієм Uber може стати будь-яка людина, яка має власний автомобіль і відповідає вимогам компанії. Також необхідно мати гаджет на платформі Android або iOS – зараз оренда смартфона в Росії не провадиться.

Кожен водій повинен зареєструватися на сайті за посиланням partners.uber.com/drive/ та завантажити в особистому кабінеті копії документів на себе та транспортний засіб, які перевіряються співробітниками Uber або компанії-партнера. Після цього водії проходять невелику співбесіду та відвідують навчальний семінар.

Основні вимоги для водіїв – охайний одяг, повна заборона на паління в салоні автомобіля, дотримання правил дорожнього руху, спокійна впевнена манера водіння, ввічливе спілкування.

У рамках семінару потрібно переглянути навчальний фільм про компанію Uber, інтерфейс програми для водіїв Uber Partner, норми спілкування водія з пасажиром та скласти невеликий тест. Після успішного складання тесту профіль водія активується, і він може приступати до роботи в будь-який зручний для нього час. Uber ніяк не регламентує кількість відпрацьованих годин і тим більше змін – кожен може вибрати зручний для себе графік.

Замовлення надходить найближчому водієві, який зараз перебуває онлайн. У разі, якщо він не приймає замовлення, він передається наступному і так далі. Значна кількість поїздок відбувається на короткі відстані, в межах кількох кілометрів, у межах одного району. Середній чек у цьому випадку варіюється від 100 до 200 рублів (35-70 грн), але бонусна система дозволяє пристойно заробляти на таких поїздках.

Тарифи, на відміну від конкурентів, не залежать від дня тижня і часу, тому дуже вигідно використовувати Uber X як таксі ввечері будь-якого дня та на вихідних. У Uber існує система пікових розцінок — динамічний показник, через який тариф на подорож може зрости в кілька разів. Це відбувається не в певний час, а в момент повного завантаження всіх водіїв у системі. У такі моменти програма пропонує клієнтам прийняти коефіцієнт або почекати, поки він зміниться. Коли водії звільняються, коефіцієнт автоматично зникає.

Чим відрізняються UberX та UberBlack?

У Uber основними сервісами є:

  • UberX – економ-клас. Вік автомобіля не більше 3 років, тільки іномарки комфорт-класу, наприклад Ford Focus, Toyota Camry або Mazda 6;
  • Uber Black – преміум-таксі з седанами бізнес-класу, тобто, Mercedes-Benz E- та S-класу, а також їхні аналоги від BMW, Lexus, Jaguar, не старше 7 років .
UberX - економ таксі, Uber Black - преміум таксі

Автомобіль в UberBlack обов'язково має бути чорного кольору, а в UberX – будь-якого, окрім жовтого. До роботи в Uber не допускаються машини, що мають «шашечки», позначення таксі та будь-яку рекламу як на кузові, так і в салоні.

Для порівняння діючі тарифи в Москві:

UberX (економ):

  • 50 рублів посадка (17 грн)
  • 8 рублів за хвилину (2.7 грн/хв)
  • 8 рублів за кілометр (2.7 грн\хв)
  • 99 рублів мінімальне замовлення (33 грн)
  • 99 рублів скасування замовлення (33 грн)

Uber Black (преміум):

  • 200 рублів посадка (67 грн)
  • 20 рублів за хвилину (6.7 грн/хв)
  • 15 рублів за кілометр (5 грн\хв)
  • 299 рублів мінімальне замовлення (100 грн)
  • 199 рублів скасування замовлення (67 грн)

В Uber при підрахунку вартості поїздки одночасно сумується і плата за кілометр, і плата за хвилину, тому сервіс досить вигідний при поїздках на невеликі відстані. Але при поїздках на великі відстані вартість UberX виходить на 20-50% дорожче, ніж розцінки у популярних служб таксі в Києві .

У США та Європі Uber має й інші сервіси таксі:

  • Uber Taxi - звичайні жовті таксі, тільки замовлення та оплата відбувається через програму Uber;
  • Uber SUV\UberXL – машина вміщує до 6 осіб, що підходить для великих компаній;
  • Uber Lux – преміальне таксі.

Окрім пасажирських перевезень на базі платформи Uber працюють в експериментальному режимі та інші сервіси, які згодом можуть також запускатись по всьому світу. Приклади сервісів, які вже працюють:

  • UberBoat - катери для катання
  • UberEATS - сервіс доставки їжі
  • UberRush - доставка на запит (в основному для магазинів)
  • UberPool (раніше UberPop) – сервіс попутних таксі, коли у вашу машину може підсісти інший пасажир і ви розділите з ним вартість поїздки.

Конкуренти Uber у світі

Незважаючи на оціночну капіталізацію у 65 мільярдів доларів, Uber не є засобом для замовлення машини №1 у всіх країнах світу. Лідируючі позиції сервіс займає тільки в США, Великобританії та Австралії (). У Росії Uber знаходиться лише на третьому місці після Gett та лідера ринку «Яндекс.Таксі».

У глобальній боротьбі проти Uber поєднуються аналогічні сервіси, популярні у різних країнах. Як повідомляє The Wall Street Journal, азіатський сервіс Grab Taxi, індійський Ola, китайський Didi Kuaidi та американський Lyft об'єдналися для створення міжнародного альянсу, щоб разом протистояти Uber.

Створення таких альянсів вигідно і для користувачів. Тепер клієнти кожної з компаній зможуть скористатися послугами іншої під час подорожей, що було однією з очевидних переваг Uber. Наприклад, під час перебування в Індії постійний користувач Grab Taxi зможе звернутися до Ola, не відчуваючи при цьому дискомфорту – оплата відбуватиметься як завжди у звичній для клієнта валюті.

Відгуки про сервіс Uber серед клієнтів

Сервіс Uber має дуже високий показник лояльності клієнтів. Багато людей, вперше скориставшись Uber, забувають про те, що раніше викликали таксі телефоном або використовували інші програми для виклику автомобіля. Чому ж вони віддають перевагу Uber?

Плюси:

  • Невисокі та зрозумілі тарифи;
  • Швидка подача автомобіля в будь-який час та в будь-яку точку міста;
  • Безготівкова оплата, не потрібно мати з собою гроші;
  • Зручний додаток для замовлення машини по всьому світу;
  • Комфортабельні автомобілі у відмінному стані;
  • Ввічливі, уважні водії;
  • Можливість робити зупинки та змінювати маршрут по ходу руху.

Мінус:

  • Багато водіїв із поганим знанням міста;
  • Іноді водії спеціально їдуть у пробки, довшим маршрутом;
  • Фіксовані тарифи для аеропорту та передмість (не завжди вигідно);
  • Нижча якість сервісу UberBlack в порівнянні з бізнес-таксі (відсутність спеціальної підготовки водіїв).

Робота в Uber - відгуки водіїв у Росії

За два роки роботи Uber у Росії накопичилося чимало відгуків від колишніх та діючих водіїв-партнерів компанії. Радимо вам перечитати їх перед тим, як захочете влаштуватися на роботу в Uber.

Багато водіїв працюють з Uber не безпосередньо, а через партнерів (зазвичай це невеликі ТОВ, які укладають з водіями договори про надання послуг). Офіс Uber може укласти прямий договір лише з юридичними особами та індивідуальними підприємцями, тому сам пропонує решті укласти договір з одним із партнерів. Такий підхід вигідний з усіх боків:

  • Uber укладає менше договорів, спрощується бухгалтерія (адже оплата роботи водіїв приходить із європейського офісу Uber у Нідерландах);
  • Партнери беруть на себе всі турботи щодо ведення бухгалтерського обліку та оподаткування, заробляючи певну комісію з доходів водіїв;
  • Водії отримують гроші, без необхідності офіційно реєструвати ТОВ чи ІП. У такому разі, крім 20% комісії Uber, вони втрачають ще 5-10% комісії компанії-партнера.

Плюси для водіїв

  • Простота підключення до системи;
  • Велика кількість замовлень;
  • Вигідно працювати навіть в умовах пробок;
  • У години пік (ранній ранок, кінець робочого дня, вечір вихідного) часто бувають високі коефіцієнти (полуторні і навіть потрійні-четверні);
  • Зручний додаток для роботи: інтуїтивно зрозуміле управління, завжди можна звернутися до служби підтримки;
  • Бонуси від Uber за кожну досконалу поїздку при досягненні певної кількості виконаних замовлень на тиждень;
  • Добрий контингент пасажирів, адже клієнт Uber, як мінімум, повинен вміти користуватися мобільним телефоном і нормально ставиться до оплати картками;
  • Можливість не приймати замовлення, якщо, наприклад, точка подачі знаходиться далеко;
  • Відсутні фінансові ризики – якщо на карті клієнта немає грошей, Uber все одно заплатить вам за подорож;
  • Компенсація за проїзд платними дорогами, оплата платних парковок, повернення витрат на хімчистку при забрудненні салону клієнтом (за його рахунок);
  • Тижнева оплата праці.

Мінус для водіїв

  • Під час роботи через несумлінних партнерів можуть виникнути проблеми з перерахуванням оплати (але можна поскаржитися на це в Uber);
  • У додатку не показується кінцева точка замовлення, тому в кінці зміни ризиковано брати замовлення, оскільки можна виїхати на інший кінець міста;
  • Вказана адреса подачі іноді не збігається з реальною, а час подачі розраховується не точно. Часто через це бувають конфлікти із клієнтом;
  • Клієнти без жодних причин можуть ставити низькі оцінки, що сильно знижує рейтинг водія;
  • Ризик зіткнутися з недобросовісною конкуренцією з боку звичайних таксистів у найбільш прибуткових місцях, наприклад, в аеропортах.

Поради водіям Uber

  • Правильно вибирайте час та місце для роботи. У будні дні вранці більшість замовлень припадає на спальні райони, а після закінчення робочого дня – у центральній частині міста, у ділових кварталах;
  • Якщо ви робите достатню кількість поїздок (потрібно від 25 на тиждень) - отримуєте бонуси. Без бонусів робота в Uber може бути абсолютно недоцільною;
  • Оптимально працювати на автомобілі середнього чи економ-класу з невисокою витратою палива. Якщо у вас дорога машина, але не відповідає умовам UberBlack – усі зароблені гроші згодом підуть на амортизацію;
  • Корисно в процесі роботи використовувати мобільний додаток для пасажирів, щоб знаходити місце з найменшою кількістю конкурентів, а отже, швидше отримувати замовлення;
  • Від підозрілого клієнта іноді краще відмовитись, оскільки є велика ймовірність, що він може несподівано поставити низьку оцінку.

Детальніше обговорення про Uber в Росії ви можете прочитати на нашому сайті.

Висновки

Ми в компанії «Все-Таксі» зібрали та об'єктивно проаналізували всю інформацію про цей найпопулярніший сервіс напередодні його виходу на український ринок. Затяті чутки про появу UberBlack у Києві змінилися конкретними діями компанії із залучення водіїв та підтвердженням цієї інформації з боку заступника міністра інфраструктури України.

На нашу думку, сервіс Uber зможе вийти на операційний прибуток вже найближчими роками за рахунок глибокого переформатування ринку таксі у Сполучених Штатах, низці країн Євросоюзу, Південно-Східної Азії. Фактично основні витрати компанії сьогодні припадають на її розвиток та експансію в нові міста та країни. Відповідно, коли Uber витрачатиме лише на підтримку системи та покращення сервісу, фінансовий результат не змусить себе довго чекати. Колосальні вкладення з боку великих інвесторів підтверджують правильність такої думки.

У той же час не можна не відзначити, що в економічній ситуації, що склалася в країнах, що розвиваються, для водіїв співпраця з Uber може призвести до деякого зниження доходів порівняно з роботою на діючі служби таксі. Так, як підробіток Uber хороший, адже він може компенсувати витрати на ПММ та обслуговування автомобіля, але заробляти більше, ніж сьогодні професійні таксисти з переходом до Uber зможуть навряд чи. У Росії сьогодні сервіс підключений у багатьох професіоналів, але обов'язково в поєднанні з Gett або Яндекс.Таксі.

Безумовно, прихід Uber серйозно змінить конфігурацію ринку таксі в українській столиці і, можливо, призведе до відходу з ринку деяких таксомоторних компаній. Ми думаємо, що зрештою у програші залишаться багато хто, адже на ринок хлине потік водіїв, які сьогодні взагалі не займаються приватним візництвом, а попит на послуги таксі, м'яко кажучи, не зростає. Перспективи UberBlack поки здаються ще туманнішими, адже незрозуміло, скільки власників елітних авто будуть готові співпрацювати з Uber.

Зрозуміло, що американській компанії буде важко стати глобальним лідером, незважаючи на стрімкий розвиток та безперечну першість у цілій низці розвинених країн, і причин тому кілька:

  • Суттєві відмінності у законодавстві різних країн;
  • Активний розвиток конкуруючих сервісів;
  • Низька рентабельність роботи в UberX для водіїв.

Чи здійсниться наш прогноз – покаже час. Поділіться своєю думкою в коментарях - будемо раді подискутувати