Україна

Чи зобов'язаний водій вийти з автомобіля, якщо його зупинив інспектор ДАІ?


Беремо за основу:

  1. Ви – дисциплінований водій і дбаєте про свою безпеку, своїх пасажирів і, звичайно, пішоходів.
  2. Ви не порушуєте Правил дорожнього руху.
  3. ІНСТРУКЦІЯ з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 27 березня 2009 р. N 111, далі - Інструкція) – цей документ Ви не зобов'язані виконувати. Це документ – внутрішня інструкція МВС.

А тепер розглянемо ситуацію, коли Ви їсте на своєму авто та Вас зупинив інспектор ДАІ. Не нервуйте і не метуштеся - Ви нічого не порушували (див. пункт 1 і 2 вище). Тепер перед Вами вибір: вийти з авто чи залишитись на місці? Згадуємо пункт 2.4 Правил: На вимогу працівника міліції, водій повинен зупинитися з дотриманням вимог Правил, а також:

  • надати для перевірки свої права та реєстраційний документ на авто
  • надати можливість перевірити номери агрегатів та комплектність автомобіля
  • дати можливість оглянути автомобіль відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав.

У цьому пункті викладено повний список того, що Ви повинні робити. І як бачимо, тут немає вимоги вийти з машини. А відповідно до статті 19 Конституції України нікого не можна змушувати робити те, що не передбачено законом. Отже, Ви не повинні залишати свій автомобіль.

Але Ви маєте право самі вирішувати, що робити далі. Очевидно, що вночі поза містом не варто виходити з авто та бажано заблокувати двері. А ось вдень у місті можна вийти з автомобіля та поговорити з інспектором ДАІ.

Але в цьому випадку, вийшовши з автомобіля, поставте його на сигналізацію. Це Ви зобов'язані зробити, виконуючи пункт 15.12 Правил: Водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його мимовільного руху, проникнення в нього та (або) незаконного заволодіння ним.

А якщо автомобіль надійно замкнений, то:

1) в автомобіль тепер ніхто не проникне;

2) в автомобіль ніхто нічого не підкине (наркотики, зброя, інші незаконні предмети).


А тепер про те, що Інструкція закидає обов'язки інспектору ДАІ:

27.4. Працівник підрозділу ДПС під час зупинки транспортного засобу зобов'язань без затримки підійти до водія. Для розмови з водієм не обов'язково запрошувати його вийти з автомобіля, крім випадків:
27.4.1. З метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушення правил перевезення вантажів.
27.4.2. Коли є достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння.
27.4.3. Коли водій чи пасажири підозрюються у скоєнні злочину.
27.4.4. В інших випадках, коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

Як вже писалося на початку статті, цю Інструкцію Ви не зобов'язані виконувати. Нагадую, що краще убезпечити себе – розмову з інспектором ДАІ записувати на відеореєстратор, мобільний телефон чи інші технічні засоби. Так Ви отримаєте фактичні докази своєї правоти та зможете себе ефективно захистити.

Ну, а якщо хочете взагалі уникнути спілкування з інспекторами ДАІ, користуйтеся таксі. Ви зможете вибрати таксі у нас на сайті. До того ж замовлення таксі по Києву та багатьом іншим містам можна зробити онлайн.